PĂ„ flyget med barn | Finnair Finland

PĂ„ flyget med barn

PÄ den hÀr sidan hittar du anvÀndbar information och lÀnkar om barnkorgar och sÀkerhetsbÀlten för spÀdbarn, barnstolar, barnmÄltider samt underhÄllning ombord och tillgÄng till internet.

Barnkorgar och sÀkerhetsbÀlten för spÀdbarn

Vi har nĂ„gra barnkorgar pĂ„ alla vĂ„ra Airbus A330- och A350-flygplan som huvudsakligen flyger pĂ„ vĂ„ra interkontinentala rutter. Det finns Ă€ven ett par barnkorgar pĂ„ de flesta av vĂ„ra A321-flygplan (Airbus A321 Sharklets 32B) som anvĂ€nds pĂ„ utvalda kortdistansflyg inom Europa. Du kan kontrollera flygplanstypen inför din flygresa via Hantera bokning eller Finnair-appen. Kom dock ihĂ„g att vi ibland kan behöva byta flygplanstyp, Ă€ven med kort varsel, pĂ„ grund av driftsrelaterade skĂ€l. 

Du kan boka en avgiftsbelagd sittplats mĂ€rkt med en barnkorgsikon via Hantera bokning eller i Finnair-appen. Om du har köpt flygresan eller semesterpaketet hos en researrangör kan du fortfarande köpa en sittplats i Hantera bokning eller i Finnair-appen.

Du kan ta med dig ett eget babyskydd eller en bilbarnstol om ditt barn Ă€r under 7 Ă„r och du har reserverat en sittplats Ă„t barnet ombord. Kom ihĂ„g att lĂ€sa sĂ€kerhetskraven för egen babystol eller barnstol. Observera att de nya sĂ€tena i businessklass pĂ„ vĂ„ra A350- och A330-flygplan inte har stöd för anvĂ€ndning av en barnstol.

KabinbesĂ€ttningen ger dig barnkorgen och hjĂ€lper dig att montera den efter avgĂ„ngen. Barnkorgens insida Ă€r 70 cm, och spĂ€dbarnet som anvĂ€nder barnkorgen fĂ„r inte vĂ€ga mer Ă€n 9 kg.

Om barnet Ă€r under 2 Ă„r mĂ„ste det sitta i en vuxens knĂ€ med ett separat sĂ€kerhetsbĂ€lte som kabinbesĂ€ttningen tillhandahĂ„ller, eller i en barnstol fastsatt i flygsĂ€tet – detta Ă€r sĂ€rskilt viktigt vid start, landning och t.ex. vid turbulens.

Observera att alla ombord mĂ„ste sitta pĂ„ sin egen sittplats under hela flygresan, inklusive alla barn utom spĂ€dbarn under 2 Ă„r. Detta gĂ€ller Ă€ven för sittplatser i businessklass pĂ„ vĂ„ra A350- och A330-flygplan.

Boka sittplatser

Resa i vÄr förnyade businessklass pÄ lÄngdistansflyg

Alla barn som fyllt 2 Ă„r mĂ„ste kunna sitta sjĂ€lva i de nya businessklass-sĂ€tena pĂ„ vĂ„ra A350- och A330-flygplan under hela flygresan och anvĂ€nda vanliga sĂ€kerhetsbĂ€lten. SĂ€tet saknar stöd för anvĂ€ndning av barnstol. 

Endast en person tillĂ„ts per sittplats (exklusive spĂ€dbarn under 2 Ă„r) under hela flygresan pĂ„ grund av sĂ€kerhetsreglerna. Eftersom vĂ„r businessklass Ă€r utformad för att ge maximal integritet Ă€r det inte möjligt att nĂ„ barnet frĂ„n en annan sittplats, sĂ€rskilt inte nĂ€r sĂ€kerhetsbĂ€ltesskylten Ă€r pĂ„.

Om ett barn inte kan sitta pÄ sin plats och anvÀnda sÀkerhetsbÀltet pÄ rÀtt sÀtt, kan vÄr kabinbesÀttning behöva flytta barnet och förÀldern till en annan reseklass. Detta för att garantera allas sÀkerhet.

Om ditt barn sannolikt kommer att behöva tröst och assistans under flygresan rekommenderar vi vÄr Premium Economy Class eller ekonomiklass dÀr ni sitter nÀrmare varandra och det Àr lÀtt att tillgodose barnets behov.

Se vÄra aktuella businessklass-erbjudanden hÀr.

BarnmÄltider

VÄrt koncept för mÄltidsservice varierar beroende pÄ reseklass och destination. PÄ vÄra lÄngdistansflyg Àr ingÄr mÄltider i biljetten, och vÄr kabinbesÀttning gör sitt bÀsta för att barnen ska vara bland de första att serveras, sÄ att de fÄr den mat de vill ha och hela familjen fÄr en lugn mÄltid.

Om du reser med ett barn föreslÄr vi att du tar med dig egen barnmat ombord. Vi har nÄgra enstaka burkar med barnmat i reserv pÄ alla lÄngdistansflyg, men tillgÄngen Àr begrÀnsad. Du fÄr ta med mjölk och barnmat in i kabinen i obruten originalförpackning.

FörbestÀll mÄltider

UnderhÄllning och internet ombord

PÄ vÄra interkontinentala flyg har vi omfattande underhÄllningstjÀnster ombord för din familj, med filmer, spel och musik för alla Äldrar. Det kan ocksÄ vara roligt att följa flygrutten pÄ vÀrldskartan. Ett 3D-flygspel Àr tillgÀngligt utan kostnad pÄ alla vÄra Airbus-flyg via Nordic Sky-portalen.

TillgÄng till internet finns via Nordic Sky-portalen mot en avgift, och kan köpas ombord eller i förvÀg via Hantera bokning eller i Finnair-appen.

Det kan Àven vara en bra idé att ta med nÄgot roligt för barnen att göra ombord, eftersom det kan vara tröttsamt för yngre barn att sitta still under en lÀngre tid.

Köpa tillgÄng till internet
GĂ„ till sidan: PĂ„ flyget med barn